VIP Turizm
Bloon

DOĞA İÇİN TASARIM


BLOON UÇUŞ AŞAMALARI
İnsanların atmosferi kirletmesinin neden olduğu iklim değişimi artık her yerde açıkça görülüyor. Çevre konuları sadece uzay uçuşları bakımından değil, aynı zamanda küresel ölçekte de önemli.Çünkü bu durum, tüm dünya ekonomisini etkiliyor. Bu düşünceyle, Bloon ilk günden itibaren çevreyi koruyacak biçimde tasarlanmıştır. Bu konudaki temel değerleri ise şunlardır:

1. Uçuş boyunca kirletici emisyon salınımının olmaması

Bloon herhangi bir roket yakıtı kullanmadığı için; CO2, nitrojen oksitler NOx, CO, SO3, kurşun vb. gibi kirleticilerin emisyonu söz konusu değildir.

2. Kaldırma metodu olarak helyumun kullanılması

Bloon kaldırma metodu olarak helyum gazı kullanır. Helyum çevre için herhangi bir risk teşkil etmeyen, tamamen zararsız bir gazdır. Bloon'u Helyum gazı ile dolu yelken uçuruyor. Bu çocukların balonlarını uçuran gaz ile aynı.

3. Gürültü kirliliğinin olmaması

Bloon’da motor yoktur ve düşük hızda yol alır. Bloon çalışırken  gürültüye neden olmaz ve bu nedenle, civardaki herhangi bir canlıya rahatsızlık vermeden herhangi bir yerden havalanabilir.

4. Büyük bir altyapının olmaması

Bloon istasyonu, kalkış esnasında balonu tutacak, şişirilebilir, portatif bir yapıdan oluşur. Bu nedenle dünyanın birçok yerinde konuşlandırılabilir. Büyük yapılara ihtiyaç duyulmaz.

5. Olumsuz görsel bir etkinin olmaması

Sabit bir istasyonunun ya da kalkış alanına sahip olmaması nedeniyle, Bloon’un olumsuz görsel etkisi neredeyse sıfırdır.Aksine, Bloon’un yükselmesini izlemek seyirciler için de etkileyici bir deneyimdir.

6. Bilimsel araştırma

Bloon uçuş sırasında iklim, atmosferin değişik katmanlarının özellikleri hakkında bilgi toplayacak ve çeşitli çevre konularıyla ilgili çalışmalara katkıda bulunmak için farklı alanların havadan görüntülerini alacaktır:

  • Rüzgar hızı ve yönünün ölçülmesi
  • Ozon gazı ve sera etkisine katkıda bulunan gazların konsantrasyonlarının ölçülmesi
  • Klorin-florin-karbonat ve nitrojen oksitlerin konsantrasyonlarının ölçülmesi
  • Aerosol konsantrasyonlarının ölçülmesi
DOĞA İÇİN TASARIM
Copyright ©  | VIP TURIZM - Tüm Hakları Saklıdır