VIP Turizm
Bloon
SIK SORULAN SORULAR ............................................................................................................................................................

XCOR kimdir?
XCOR Aerospace Mojave, Calif'te bulunan bir Kaliforniya şirketidir. XCOR 1990 yılından bu yana roket motoru yapmaktadır. Şirket, güvenli, güvenilir ve yeniden kullanılabilir roket motorlu araçların, sevk sistemlerinin, gelişmiş yanmaz kompozitlerin ve diğer etkinleştirme teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretilmesi işiyle uğraşmaktadır. XCOR, temel sevk sistemleri üzerinde uzay ana yüklenicileri ve kamu müşterileri ile çalışmaktadır ve aynı zamanda yatay olarak havalanan ve iniş yapan ve üç öncelikli misyonu bulunan, bir pilotlu, iki koltuklu, tamamen yeniden kullanılabilir, sıvı roket motorlu bir araç olan Lynx'i inşa etmektedir: mikro-uydu fırlatma, araştırma ve bilimsel misyonlar ve özel uzay uçuşu. Lynx üretim modelleri (Lynx Mark II olarak belirlenmiş) günde en fazla dört kere 100+ km yüksekliğe uçabilme kapasitesine sahip, sağlam, çok fonksiyonlu ticari araçlar olarak tasarlanmaktadır ve mürettebat ve ekipmanlarıyla birlikte kiralanmaktadır.


Bu güne kadar 11 roket motoru jeneratörü yapmışlardır. Yeryüzünden 3550'den fazla roket fırlatmışlar ve iki farklı roketli uçak türü üzerinde 66 uçuşu tamamlamışlardır. Bütün testler ve uçuşlar başarılı geçmiş ve yapılan çalışmalarda hiçbir güvenlik olayı meydana gelmemiştir.


Lynx mekiğinin ağırlığı nedir?
Mk II küçük bir hava aracıdır. 9 metre uzunluğundadır ve 7.5 metre genişliği vardır. Uzay gemisinin ağırlığı 5000 kg'dir.


Op de Lynx'in geliştirilmesi için neler planlanıyor?
İlk prototip uçuşunun 2012'nin ortasında yapılması planlanıyor. XCOR sesüstü ve sesaltı rüzgar tüneli testlerini tamamladı. Motor Mayıs 2010'dan bu yana test edilmektedir ve oldukça iyi bir performans göstermektedir. XCOR şu anda kokpiti inşa etmektedir. Sonra olarak yapılacaklar ise daha fazla motor testi ve yapının inşa edilmesidir.


Uzay uçuşu size neler katacak?
Yeryüzü Gezegenini oldukça yüksek bir noktadan görmek Gezegenimizin sadece benzersizliğini değil aynı zamanda güneş sisteminin ve ötesinin korunmasızlığını ortaya koyar. Bu farkındalık hayatınızın kalan kısmında hep sizinle olacak ve sağlıklı bir çevrede üzerinize düşen sorumluluğu üstlenmenize de yardımcı olacaktır.


Roket gücüyle havalanmak güvenli midir?
Roket gücü ile havalanmak diğer bütün kalkışlar kadar güvenlidir. Bu şekilde bir kalkış, son yakıcılarla havalanan bir savaş uçağına benzetilebilir. Uzay gemisi havalanmadan önce pilot roket motorlarının iyi çalışıp çalışmadığını tespit eder. Motorların uzay gemisi yerdeyken kontrol edilmeleri güvenlik marjını arttırır. Yanlış giden bir şeyler varsa, pilot uçuşu iptal eder ve diğer herhangi bir uçak gibi yerde kalır. Bu durumda, motorları kontrol ederiz ve mümkün olan en kısa zamanda başka bir uçuş gerçekleştiririz.


Space Expedition Curacao mekiğine kabul edilmek için neler gereklidir?
Temel olarak, 18 yaşın üzerinde olan ve fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olan herkes bizimle uzay boşluğuna seyahat edebilir. Sözleşmenin imzalanmasından sonra yedi gün içerisinde yolcunun bize son beş yıl içerisindeki medikal durumunu göndermesini istiyoruz. Bunun yanı sıra, yolcunun SXC tarafından finanse edilen bir tıbbi teste de girmesini istiyoruz. Yolcunun ciddi kalp problemleri, aşırı derecede yüksek kalp basıncı olmadığını veya epilepsi tanısı konulmadığını belirtmesi durumunda, herkes XCOR Lynx mekiğine binebilir.


Benimle birlikte uzay boşluğuna kaç kişi seyahat edecek?
Uçuşta astronot dahil 2 kişi seyahat edebilecek.

Kaç eğitim seansı olacak?
Uçuş öncesi 4-5 eğitim seansı sunulacak. Bunların tümü zorunlu olmamakla birlikte, bu eğitim seanslarına katılmanızı tavsiye ederiz.


Uçakta paraşüt var mıdır?
Evet


Otomatik bir pilot var mıdır?
Hayır


Seyahat gününde ne giymeliyim? Özel bir giysi mi giymem gerekiyor?
Evet, özel bir giysi ve buna uygun bir başlık giymeniz gerekmektedir.


Medikal test neleri içeriyor?
Kan basıncınız, görüş düzeyiniz, duyumunuz ölçülecek ve bir idrar testi ve eşyaları kaldırma, uzanma, alçalmadan oluşan bir fiziksel çeviklik testi yapılacaktır.


Bu tıbbi muayeneyi nerede yaptırabilirim?
Tıbbi muayeneleri yapacak kurumlar seçim sürecindedir. Tıbbi muayeneler pek çok ülkede mevcuttur ; ancak SXC için yetkili kurumların neresi olacağını henüz belirlenmemiştir.


XCOR uzay mekiğinde ne kadar oksijen olacak?
Her uçuş için 1872 kg sıvı oksijen yer alacak.


Uzay boşluğuna yapılan uçuşun süresi nedir?
Tüm yolculuk bir saat veya bir saatten biraz fazla sürmektedir.


SXC ile uzaya seyahat etmek için asgari yaş kaçtır?
Asgari yaş 18'dir.


Uzaya uçmadan önceki veya sonraki gün dalış yapabilir miyim?
Uçuştan önceki gün dalış yapmak sağlığınız için doğru değildir. Birincisi, eğitim programının çok yoğun olması, ikinci olarak bir uzay uçuşundan önceki ve sonraki 24 saat içerisinde dalış gibi vücudunuzu yoracak etkinlikler yapmak sizi yorabilir.


Hamileyken uçuşa katılabilir miyim?
Eğer hamileyseniz uzaya gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Uçuşun kendisi hamilelik için yüksek bir risk teşkil etmemekte ancak kişisel heyecan düzeyinin normalden daha yüksek olacağı kesindir. Önemli olan nokta şudur ki, uzay uçuşu sırasında bazı tıbbi komplikasyonlar ortaya çıkarsa, tıbbi müdahale yere ininceye kadar ertelenir. Bu durumda, bebek doğana kadar beklemeniz daha doğru görünüyor.


Uzay uçuşumda en unutulmaz deneyim ne olacaktır?
Pek çok insan içgüdüsel olarak bunun sıfır yer çekimi deneyimi olacağını düşünmesine rağmen, bugüne kadar 500 astronotun hepsi en önemlisinin yukarıdaki ve arkadaki bir gökyüzünden Dünya Gezegenini ve onun kıvrımlarını gerçekten görmek olduğunu ve bunun insanın yaşamını değiştiren bir deneyim olduğunu belirtmişlerdir.MultimedyaFotoğraflar


Videolar

HaberlerHaberler


Basın


Copyright ©  | VIP TURIZM - Tüm Hakları Saklıdır