VIP Turizm
Bloon
UÇUŞ AŞAMALARI ............................................................................

Fırlatma Öncesi
Uzay Mekiği de dahil olmak üzere daha önce geliştirilmiş diğer tüm uzay araçlarının aksine Lynx, uçuşun herhangi bir anında kapatılabilen ve yeniden devreye sokulabilen devrim niteliğinde dört roket motoru ile donatılmıştır. Tek kullanımlık taşıyıcı roketler, taşıyıcılar ve denize iniş söz konusu değildir. Lynx basitçe Curaco’nun Hato havalimanındaki uzun pistten kalkış yapar ve uçuşunu gerçekleştirdikten sonra aynı yere tekrar iner. Bu adrenalin dolu deneyim öncesi kendinizi pilotun yanında kalkış kontrol listesini gözden geçirirken bulacaksınız. Tüm kontroller tamamlandığında dört güçlü motor çalıştırılacak ve uzaya ilk adım hayali gerçekleşmeye başlayacak.

T + 60 Saniye: Ses Duvarını Aşarken
Hazırsanız jet pilotlarının ve Formula 1 sürücülerinin yaşadığına çok yakın bir itme kuvveti sizi bekliyor. Havalanma öncesi uzun pistte, çok kısa bir sürede akıl almaz bir hıza kavuşan Lynx ile tüm manzara detaylarını yitirir ve yeşil-mavi yığına dönüşür. Ardından yükselmeye başlar. Hızlı ve dik bir yükseliş gerçekleştirir. Gökyüzünün enginliğinde ilerledikçe ve hızlandıkça, devasa gök kubbe tüm ihtişamıyla karşınızdır. Bir dakika içerisinde ses duvarını aşarsınız ve kendinizi bir anda Chuck Yaeger’ın izinden giderken bulursunuz.

T + 180 Saniye: Bir Mermiden Daha Hızlı
Lynx ile kalkış aşaması bile türüne ender rastlanır cinsten bir deneyimdir: dört motor sayesinde şaşaalı bir ivmelenme, Karayip körfezinin ve adalarının parlak mavi manzarası, Hollanda’nın giderek küçük noktacıklara dönüşmesi… Daha sonra F16 pilotlarının bile görmediği saniyede 1 km’nin üzerindeki hıza, yani Mach 3’e ulaşırsınız.

Motorun Durdurulması: Şimdiye Kadar 500 Şanslı İsmin Görebildiği Manzara 
Burada, yaklaşık 60 km’lik bir irtifada pilot motorları kapatır, parabolik uçuş başlar ve bu uçuş sırasında mürettebat birkaç dakikalığına sıfır yerçekimi hisseder. En sonunda Lynx uzayda resmi hız sınırı olan maksimum 100 km’lik irtifaya ulaşır. Burada güneş ışığına rağmen her yer tümüyle karanlıktır. Yeryüzünün tüm kıvrımları buradan net bir şekilde görülebilir. Merkezi Karayipler olmakla birlikte görüş alanınız Florida’dan Brezilya’ya kadar uzanır.

‘Bir Meleğin Kanatları’ Üzerinde Geriye Dönüyoruz
Yeryüzüne dönüş uçuşu 100 km’den geriye süzülerek başlar. 60 km’lik irtifada uzay gemisi yavaşça bir planöre dönüşür. Yaklaşık 10 km sonra uzay gemisi hızını düşürmek için bir manevra başlatır. Sadece savaş jeti pilotlarının yaşadığı yaklaşık 4,5 G’lik basıncı bu manevra esnasında yaşarsınız. Geriye dönüşün on beşinci dakikasından (sıklıkla ‘bir meleğin kanatları üzerinde’ bir süzülüş olarak tarif edilen manevradan) sonra Lynx tıpkı bir uzay mekiği gibi Curacao Uzay Aracı Limanına iniş yapar. Tüm uçuş yaklaşık bir saatte tamamlanmış olacaktır.
MultimedyaFotoğraflar


Videolar

HaberlerHaberler


Basın


Copyright ©  | VIP TURIZM - Tüm Hakları Saklıdır